Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
  • Wieruszowski Powiat z Mapą i Kompasem

  • Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki  Gmina Wieruszów

  • pomoc prawna

  •  bip1

  • Rada Powiatu Wieruszowskiego

  • epuap

Zabytki Podzamcza

  • fotogaleria
  • fotogaleria

            Zachowane na terenie Podzamcza pamiątki przeszłości są doskonałą ilustracją jego długiej i skomplikowanej historii. Warto tu zwrócić uwagę co najmniej na 4 obiekty: kościół i cmentarz ewangelicki, rzymskokatolicki kościół pw. Najświętszej Maryi Panny oraz Pomnik Niepodległości.

            Przy głównym skrzyżowaniu w Podzamczu, na niewielkim wzniesieniu stoi neogotycki kościół ewangelicki wzniesiony w 1888 r. dla napływającej do Podzamcza w czasach zaborów ludności niemieckiej, zrzeszonej w istniejącej tu od 1893 r. gminie ewangelickiej.

            Kościół z cegły, posiada wieżę zwieńczoną ostrosłupowym dachem namiotowym oraz dachy częściowo kryte łupkiem. W początkach wojny po wkroczeniu Wehrmachtu do Podzamcza, przed świątynią rozstrzelano kilku Polaków. Msze święte odbywają się tu 2 razy w miesiącu.

            Nieopodal stoi Pomnik Niepodległości wzniesiony ku czci poległych w czasie obu wojen światowych i Powstania Wielkopolskiego. Na zachodnim skraju Podzamcza, przy ulicy Kępińskiej znajduje się natomiast użytkowany do dzisiaj cmentarz ewangelicki, założony prawdopodobnie w początkach XIX w. o czym świadczą daty na najstarszych nagrobkach.

            Z kolei w latach 1934 – 36 przy ulicy Kuźnickiej wybudowano rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny. Ta murowana świątynia została wzniesiona według projektu inż. Mariana Andrzejewskiego. W jego wnętrzu znajduje się epitafium poświęcone zamordowanemu w Dachau księdzu Marianowi Myszkowskiemu (1888-1942), pierwszemu proboszczowi i inicjatorowi budowy kościoła. Po lewej stronie stoi murowana plebania z 1 ćw. XX w.

Script logo StudioStrona.pl