XXXVIII Sesja Rady Powiatu - 30 stycznia 2014r.

Jednym z ważniejszych tematów sesji było przyjęcie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Powiatu Wieruszowskiego. Przed głosowaniem Starosta Wieruszowski-Andrzej Szymanek dokonał prezentacji multimedialnej Strategii. Dokument ma charakter kilkuletni, został przygotowany na lata 2014-2020. Opracowanie dokumentu strategicznego zostało poprzedzone dogłębną analizą problemów społecznych. Jednocześnie przy formułowaniu założeń strategii kierowano się zasadą zapisów Narodowej Strategii Integracji Społecznej, Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2020, Wojewódzkiej Strategii w Zakresie Polityki Społecznej na lata 2007-2020. Skuteczność wyznaczonych w strategii działań pomocowych będzie zależała zarówno od posiadanych i pozyskanych (w tym środków z UE) przez Powiat środków finansowych jak i szerokiej, aktywnej i skoordynowanej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, podmiotami sektora gospodarczego, instytucjami otoczenia biznesu, samorządami gospodarczymi i zawodowymi, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami powiatu. Prace nad strategią prowadzono od kwietnia do listopada 2013r. Opracowanie Strategii miało charakter partycypacyjny i uwzględniało cykl regularnych spotkań konsultacyjnych prowadzonych przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawicielami powiatu wieruszowskiego oraz wszystkich jego gmin.  Po rzeczowej dyskusji Radni jednogłośnie podjęli uchwałę Zintegrowanej Strategii Rozwoju Powiatu Wieruszowskiego.

Podczas sesji Radni zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli za 2013r. Na wszystkie pytania radnych dotyczących m.in. bezpieczeństwa w sieci oraz organizacji imprez masowych, wyczerpujących odpowiedzi udzielił Sekretarz Powiatu Wieruszowskiego-Stefan Pietras oraz Komendant Powiatowy Policji w Wieruszowie- insp. Dariusz Dworczak.

Radni Powiatowi jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia  Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości, Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli na lata 2014-2018

Radni przyjęli również  sprawozdania z działalności: Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2013r., Komisji Stałych Rady Powiatu, Komisji Rewizyjnej za 2013r. oraz zapoznali się z przedstawioną przez Aleksandrę Kluczyńską Naczelnik Wydziału Rozwoju, Promocji i Spraw Społecznych informacją dotyczącą wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2013r. w placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Wieruszowski.