XXVII SESJA RADY POWIATU WIERUSZOWSKIEGO

Dnia 27 marca 2013r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wieruszowie odbyła się XXVII Sesja Rady Powiatu Wieruszowskiego. Jednym z głównych tematów sesji były m.in.: informacje Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieruszowie za 2012 r., sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie, sprawozdanie z realizacji powiatowej strategii rozwiązywania problemów społecznych za rok 2012. Radni bardzo pozytywnie odnieśli się do przedstawionych sprawozdań. Odnosząc się do działalności „strażaków” dominowały wypowiedzi uznania; ponadto z dużą troską i zaniepokojeniem odnosili się do problemu zasygnalizowanego przez Komendanta bryg. Waldemara Kopackiego, o malejących środkach finansowych na bieżącą działalność, co nie pozostaje bez znaczenia dla sprawności działania straży.

Rada podjęła uchwały w sprawie:

• określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z nich,
  • ustalenia stawki opłat za korzystanie z operatorów i przewoźników z przystanków komunikacyjnych,
  • wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości,
  • określenia zasad udzielania spółkom wodnym dotacji celowej na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz dofinansowanie inwestycji,
  • zmian budżetu powiatu na 2013 rok

Podjęcie uchwały w sprawie darowizny nieruchomości, dotyczy Ośrodka Zdrowia w Sokolnikach. 2/3 nieruchomości zostanie przekazane Fundacji Happy Kids na prowadzenie „Rodzinnego Domu Dziecka”. Powiat Wieruszowski ma bardzo pozytywne doświadczenie w tym zakresie. Fundacja prowadzi z dużym powodzeniem taki dom w Lubczynie. Jest to realizacja zadań Powiatu w zakresie pieczy zastępczej. Dzieci, które nie mogą nadal być w rodzinie biologicznej, znajdują schronienie w Rodzinnym Domu Dziecka. Dzięki takiej współpracy dzieci z naszego powiatu mogą tu nadal pozostać, nieruchomości powiatu są racjonalnie wykorzystane oraz koszt miesięczny pobytu dziecka jest przeważnie dwukrotnie mniejszy od kosztu pobytu dziecka w placówce typu socjalizacyjnego.  Należy tu podkreślić, że 1/3 części budynku (tak jak do tej pory) nadal pozostaje przeznaczona w celu prowadzenia w nim podstawowej opieki zdrowotnej dla mieszkańców Gminy Sokolniki.

Przewodniczący Zarządu Powiatu Wieruszowskiego Andrzej Szymanek przedstawił sprawozdanie z pracy Zarządu w okresie między sesjami.

Sesja zakończyła się zapytaniami oraz odpowiedziami na interpelacje, wnioski i zapytania oraz odpowiedziami na pytania dotyczące sprawozdania z prac Zarządu Powiatu w okresie między sesjami.