XVI ZGROMADZENIE OGÓLNE ZWIĄZKU POWIATÓW POLSKICH

W dniach 8 – 9 kwietnia 2013 r. w Wiśle odbyło się XVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, w którym uczestniczył m.in. Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek.

W pierwszym dniu zgromadzenia odbyły się seminaria, w których udział wzięli delegaci na ZO ZPP. W tym roku obrady rozpoczęły się panelami dyskusyjnymi poświęconymi ustrojowi i przyszłości samorządu oraz projektem założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy.

W drugim dniu odbyły się obrady plenarne, w których Prezes Zarządu Marek Tramś przedstawił sprawozdanie z działalności ZPP oraz z wykonania budżetu w roku 2012. Delegaci przyjęli założenia programowe Związku Powiatów Polskich na rok 2013 oraz projekt budżetu na 2013 r. Przyjęło także zmiany w statucie Związku, dostosowujące go do nowych zadań stowarzyszenia, uchwalono nowy Regulamin Pracy Zarządu ZPP oraz przyjęto stanowisko w sprawie podjęcia działań w zakresie zmiany zapisów statutowych dotyczących Konwentów Powiatów.

Starosta Wieruszowski zabrał głos w imieniu Konwentów Powiatów Woj. Łódzkiego w sprawie transportu lotniczego pogotowania ratunkowego. Wiele lądowisk przy szpitalach, nie jest rentowne, ponieważ ilość wyjazdów jest niska w stosunku do ponoszonych kosztów. Propozycją Starosty Wieruszowskiego jest podzielenie szpitali na kategorie względem potrzeb oraz wykorzystania lądowisk dla pogotowia lotniczego. Starosta wypowiedział się także w sprawie zmiany przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców wg miejsca siedziby przedsiębiorstwa, a nie wg miejsca zatrudnienia.