XLV Sesja Rady Powiatu Wieruszowskiego

30 września 2014r. w  sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wieruszowie odbyła się XLV sesja Rady Powiatu Wieruszowskiego. Podczas sesji Radni podjęli uchwały w sprawie:

-zmian budżetu powiatu na 2014r.;

- zmiany Uchwały Rady Powiatu Wieruszowskiego w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2014-2020;

- udzielenia dotacji celowej (Gminie Lututów);

- udzielenie dotacji celowej (Gminie Sokolniki);

- udzielenie dotacji celowej ( Gminie Bolesławiec);

- ustalenia wysokości opłat za usunięcia pojazdu z drogi i jego przechowywanie.

Sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Wieruszowie za 2013 r. i sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w latach  2007-2013 złożyła dyrektor PUP Grażyna Wójciak.

Dalsza cześć Sesji, część uroczysta poświęcona  75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się w Wieruszowskim Domu Kultury.

W uroczystości udział wzięli: wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, samorządowcy powiatu wieruszowskiego i gminy Wieruszów, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wieruszowskiego oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości starosta wieruszowski Andrzej Szymanek wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym nawiązał do wydarzeń z 1939r. kiedy to powstały pierwsze struktury Polskiego Państwa Podziemnego- Nigdzie poza Polską nie powstała równie złożona struktura organizacyjna, dysponująca administracją, sądownictwem, mediami oraz co najważniejsze-olbrzymią podziemną armią.

Uroczystość patriotyczna była okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Wicewojewoda łódzki Paweł Bejda wręczył medale nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego: Janowi Dudkowi- Złoty Krzyż Zasługi za szczególne zasługi w działaniu na rzecz lokalnej społeczności. Za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczenia otrzymali: Złoty Krzyż Zasługi Andrzej Skupiński, Brązowy Krzyż Zasługi: Marek Gwiazdowski, Andrzej Waligóra, Tadeusz Boguś, Zenon Kopis, Czesław Wizner i Stanisław Wójciak. Za długoletnią sumienną pracę Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymała Genowefa Olbrych- pracownik Starostwa Powiatowego.

Uroczystość zakończyła się wystąpieniem młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie, która w montażu słowno – muzycznym przedstawiła historię tak ważnego dla Polaków wydarzenia.