Uroczyste Obchody 150 Rocznicy Bitwy pod Koziołkiem

15 czerwca 2013r., dokładnie w 150 rocznicę wybuchu bitwy pod Lututowem, zorganizowano uroczyste obchody powstania styczniowego. Przy obelisku w Koziołku została odprawiona przez Kanclerza Kurii Kaliskiej ks. prałata Jacka Bąka uroczysta msza święta. Homilię wygłosił ks Piotr Szkudlarek – proboszcz parafii lututowskiej. Podczas mszy św. oddano również hołd poległym w bitwie kosynierom dowodzonym przez płk Antoniego Korotyńskiego.

Po nabożeństwie Wójt Lututowa Józef Suwara powitał zaproszonych gości: Wicewojewodę Łódzkiego Pawła Bejdę, byłego Wojewodę Łódzkiego Waldemara Bogdanowicza, Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Łodzi Andrzeja Celińskiego, radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego: Irenę Nowacką i Andrzeja Chowisa, Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz Wicestarostę Tomasza Ławniczaka, Starostę Wieruszowskiego Andrzeja Szymanka, Przewodniczącego Rady Powiatu Wieruszowskiego Andrzeja Żórawia, Burmistrza Złoczewa Jadwigę Sobańską, byłego Wójta Gminy Lututów Kazimierza Bartoszka, Prezesa Sieradzkiego Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Eugeniusza Wieczorka, Prezesa Koła Gminnego ZKRPiBWP w Lututowie. Bronisława Rybaka, dyrektora Oddziału IPN w Łodzi Marka Drużykę, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jana Książka, dyrektora Muzeum w Sieradzu Jerzego Kowalskiego, przedstawicieli Stowarzyszenia im. Gen. Grota Roweckiego w Sieradzu, a także dzieci i młodzież szkolną z Gminy Lututów, mieszkańców wsi Piaski. Wójt Józef Suwara w swoim wystąpieniu podkreślił, że obchody nie maja na celu uczczenia tragedii, a przywołanie pamięci lokalnych bohaterów. Kolejne pokolenia powinny pamiętać o tak ważnych osobach które oddały życie za nasze tereny.

Referat okolicznościowy wygłosił Antoni Galiński, historyk, prawnik, główny specjalista IPN w Łodzi, który wspomniał, iż nastawienie chłopów do powstania styczniowego początkowo było negatywne, lecz po tym co zobaczyli zmieniła się ich mentalność, a w oddziałach powstańczych zaczęło przybywać coraz więcej chłopów.

W dalszej części uroczystości Wicewojewoda Łódzki Paweł Bejda, w asyście Andrzeja Celińskiego Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Eugeniusza Wieczorka  Prezesa Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów w Sieradzu uhonorował Szkołę Podstawową im Powstańców 1863r. w Lututowie - Złotym Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, a Józefa Suwarę Wójta Lututowa  odznaką kombatancką.

Uroczystość zakończyły się apelem poległych, salwą honorową, złożeniem kwiatów pod obeliskiem oraz występem artystycznym młodzieży.