UCZCZONO PAMIĘĆ WIERUSZOWSKICH ŻYDÓW
27 stycznia obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu”. To właśnie 27 stycznia 1945 roku miało miejsce wyzwolenie hitlerowskiego obozu Auschwitz - Birkenau.
W bibliotece Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie odbyło się spotkanie, które miało na celu przybliżenie historii Żydów wieruszowskich, ich kultury i obyczajów. Gośćmi spotkania, byli między innymi Zenon Szacfajer, Eugeniusz Toruński, Beata Waniek, Mirosław Urbaś Wicestarosta Wieruszowski, Andrzej Olbromski, Małgorzata Nikodem Dyrektor ZSP w Wieruszowie, nauczyciele oraz uczniowie.
Spotkanie rozpoczęła pedagog szkolny ZSP Danuta Urbaś, pomysłodawczyni i główna organizatorka tego przedsięwzięcia: „Nie wystosowywałam do nikogo specjalnych zaproszeń, umieściłam tylko ogólną informację na stronie jednego z portali lokalnych. Jestem zaszczycona, że osoby, które tak znakomicie znają historię Wieruszowa zdecydowały się przybyć i podzielić swoją wiedzą” – powiedziała.
Beata Waniek, przybliżyła zebranym najważniejsze obrzędy żydowskie i zaznaczyła, że historia i kultura w Wieruszowie w dużej mierze w okresie ostatnich 400 lat opierała się na obyczajach mieszkających tutaj Żydów. Andrzej Olbromski zasygnalizował problemy z jakimi boryka się przy tworzeniu szlaku turystycznego poświęconego historii Żydów wieruszowskich. Zenon Szacfajer m.in. przypomniał gdzie znajdowało się żydowskie getto w Wieruszowie, cmentarz żydowski i synagoga. Pokazał, często wstrząsające fotografie wywozu Żydów z Wieruszowa czy też dzieci za drutami getta.
Eugeniusz Toruński natomiast, zauważył jak wielu ludzi wstydzi się żydowskiego pochodzenia i na czym polegały obrzędy religijne.
Piękną żydowską piosenkę, traktującą o zakochanej w bogaczu dziewczynie, zaśpiewała uczennica II klasy Liceum Profilowanego Vjolca Behluli.
Mirosław Urbaś podziękował wszystkim, którzy przybyli na spotkanie. Zaznaczył jak ogromną wartość mają informacje osób, które zechciały się podzielić swoją wiedzą. Podsumował spotkanie słowami: „Szacunek należy się wszystkim tym, którzy tworzyli naszą historię. Bez względu na wyznanie czy rasę. Nie zapominajmy o tym i godnie czcijmy ich pamięć”.
Po spotkaniu w bibliotece udano się na cmentarz żydowski - kirkut, by uczcić miejsce pochówku pomordowanych Żydów chwilą ciszy i skupienia.