Światowy Dzień Zdrowia w powiecie wieruszowskim

Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu to suma muzyki, sporej dawki treści prozdrowotnych, kunsztów scenicznych, kolorów i dobrej zabawy.

Festiwal ten organizowany jest każdego roku przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wieruszowie przy współpracy Starostwa Powiatowego w Wieruszowie oraz Wieruszowskiego Domu Kultury, by uczcić Światowy Dzień Zdrowia. Tegorocznej rocznicy powstania Światowej Organizacji Zdrowia przyświeca hasło "Choroby przenoszone przez wektory". Słowo "wektor" pochodzi z j. łacińskiego i tłumaczy się je jako "nośnik". Chodzi tu o organizmy, które często poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą patogeny oraz pasożyty na człowieka. W ten sposób mogą wywołać groźne, zagrażające zdrowiu a nawet życiu choroby. Przykładem takich schorzeń jest malaria przenoszona przez komary czy borelioza wywołana ukąszeniami kleszczy.

8 kwietnia 2014 r. wraz z dziećmi uczącymi się w szkołach podstawowych naszego powiatu  świętowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia, propagując zdrowy stylu życia. Rozśpiewany Festiwal Piosenki o Zdrowiu przyciągnął uczestników z 10 szkół podstawowych, tj.z:

• Zespołu Szkół w Starym Ochędzynie,
  • Zespołu Szkół w Tyblach,
  • Zespołu Szkół im. Jana Pawla II w Sokolnikach,
  • Zespołu Szkół w Walichnowach,
  • Szkoły Podstawowej w Teklinowie,
  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie,
  • Szkoły Podstawowej w Parcicach,
  • Szkoły Podstawowej w Wyszanowie,
  • Szkoły Podstawowej w Radostowie,
  • Szkoły Podstawowej w Niwiskach.

Konkurs przebiegał pod czujnym okiem Jury. W atmosferze wspólnej zabawy, radości, muzyki i edukacji prozdrowotnej wyłoniono laureatów Festiwalu. I miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół w Sokolnikach, na II-ej pozycji uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niwiskach, a na III stopniu podium stanęli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Parcicach.

Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić m.in. za miłe wrażenie artystyczne wykonawców z Zespołu Szkół w Tyblach, z Zespołu Szkół w Walichnowach oraz Szkoły Podstawowej w Wyszanowie. Przyznano również wyróżnienie uczennicy-wokalistce ze Szkoły Podstawowej w Radostowie - Amelii Woś.

Nagrody dla laureatów Festiwalu oraz indywidulane wyróżnienie sfinansowało Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, natomiast wyróżnienia dla szkół ufundował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowanie w formie dyplomu oraz zostali zaproszeni do udziału w przyszłorocznej edycji Festiwalu.