Program "Partnerstwo dla Transplantacji" w Województwie Łódzkim
Mając na względzie istotę transplantacji, jako metody leczenia ratującej życie i zdrowie pacjentów oraz konieczność podjęcia stosownych działań zmierzających do poprawy sytuacji w zakresie pobierania i przeszczepiania narządów w naszym regionie Starosta Wieruszowski – Andrzej Szymanek podpisał 7 października 2010r. List intencyjny włączając się tym samym w realizację programu Partnerstwo dla Transplantacji w Województwie Łódzkim.
Celem Partnerstwa dla Transplantacji w Województwie Łódzkim jest zwiększenie liczby przeszczepianych narządów pobranych od osób zmarłych w Województwie Łódzkim a także zwiększenie liczby nerek pobranych od dawców rodzinnych.
Kilka słów o transplantacji
Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Zgodnie z ustawą z dnia 01 lipca 2005 pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. Więcej informacji na www.poltransplant.org.pl
Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie świadomie, za życia wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów, by tuż po swojej śmierci umożliwić wykorzystanie narządów do transplantacji, ratując życie innych ludzi. Każda osoba dorosła podpisująca kartę oświadczenia woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek
i narządów do przeszczepienia, daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
Własnoręczne podpisanie karty oświadczenia woli ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.
Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować, jednak najlepiej oświadczenie takie mieć przy sobie i poinformować najbliższych o swojej decyzji!
Więcej informacji:
www.oswiadczeniewoli.com.pl
www.poltransplant.org.pl
www.uniatransplantacyjna.pl