Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego-16.04.2014r.

Już po raz kolejny w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbył się Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego, któremu  przewodniczył starosta wieruszowski Andrzej Szymanek.

Podczas spotkania starostowie poruszali tematy dotyczące: kwalifikacji wojskowej – zatrudniania i wypłacania należności za pracę, funkcjonowania telefonu 112 – odpowiedzialności za postępowanie po uzyskaniu informacji o zdarzeniu, powoływania i finansowania lekarza zobowiązanego do stwierdzenia zgonu i jego przyczyny. Mówiono też o współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej ŁUW oraz działalności i finansowaniu zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Odnośnie powoływania i finansowania lekarza zobowiązanego do stwierdzenia zgonu, starostowie zwrócili się do Wojewody z oficjalną interwencją, aby świadczenia realizowane przez tego typu specjalistów były finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ starostwa powiatowe nie posiadają funduszy na ten cel.

W temacie wydania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, wiele wątpliwości budzi fakt iż na dzień dzisiejszy brak  jest rozporządzeń określających wzór, tryb wydawania kart, zasad nadawania numerów wydawanych kartom oraz informacji o producencie blankietów. Sytuacja ta doprowadzi do paraliżu organów wydających, które do ostatniej chwili nie będą wiedziały jak należy postępować po dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej. Obecnie nadal są wydawane karty np. na okres trzech lat tj. do 2017 r., które do listopada 2014r. stracą swoją ważność i będą musiały zostać wymienione na nowy wzór. Natomiast nabywcy zostaną obciążeni dodatkowymi opłatami za wydanie nowego wzoru karty.