Informacja z posiedzenia Powiatowej Rady Zatrudnienia w Wieruszowie, w dniu 27.12.2013 r.

W dniu 27 grudnia 2013 r., w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Wieruszowie odbyło się piąte posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy Starosty w zakresie polityki rynku pracy. Obradom przewodniczył  Jerzy Ajtner – Przewodniczący PRZ. W obradach udział wzięli członkowie PRZ: Mieczysława Burak, Adam Ciećka, Maria Juszczak, Agata Maślanka, Włodzimierz Sut, Józef Suwara, Mirosława Winkowska, zaproszeni goście: Małgorzata Nikodem – Dyrektor ZSP w Wieruszowie i Włodzimierz Matyja – Dyrektor ZSO w Wieruszowie  oraz Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski, Grażyna Wójciak – Dyrektor PUP w Wieruszowie
i Stanisław Lenart – kier. Działu Aktywizacji Rynku Pracy w PUP w Wieruszowie.

Z przedstawionej przez Stanisława Lenarta -  Kierownika Działu Aktywizacji Rynku Pracy w PUP w Wieruszowie informacji o stanie i strukturze bezrobocia w powiecie wieruszowskim za okres 11 miesięcy br. wynika m.in., że stopa bezrobocia w powiecie wieruszowskim na koniec października 2013 roku kształtowała się na poziomie 10,5% i była niższa o 3,2% od stopy bezrobocia województwa łódzkiego, która wynosiła 13,7%; liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy na koniec listopada 2013 roku wynosiła 1.999 osób, przeważały kobiety – 1.077, co stanowiło 53,9% ogółu bezrobotnych. W stosunku do analogicznego okresu roku 2012 liczba bezrobotnych spadła  o 24 osoby (XI - 2012 r. 2.023 osoby, w tym 1.177 kobiet).

Dyrektor PUP – Grażyna Wójciak przekazała członkom PRZ informację o posiadanych
i wydatkowanych  środkach  Funduszu Pracy w 2013 roku na finansowanie aktywnych form wsparcia osób bezrobotnych.

Powiatowy Urząd Pracy w Wieruszowie na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w 2013 roku posiadał łącznie 4.417.000,00 zł. W ramach posiadanych środków Funduszu Pracy zaktywizował łącznie 452 osoby bezrobotne. Najwięcej osób bezrobotnych tj.252 osoby zostały skierowane na staż. Ponadto PRZ wydała pozytywną opinię w sprawie kierunków wydatkowania oraz podziału środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz na finansowanie innych fakultatywnych zadań w 2014 roku.

Członkowie PRZ zostali również poinformowani przez Dyrektorów Szkół Ponadgmnazialnych o realizowanych i planowanych kierunkach kształcenia oraz pozytywnie zaopiniowali wniosek Dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie w sprawie uruchomienia nowego kierunku kształcenia – opiekun medyczny w roku szkolnym  2014/2015.

Na zakończenie posiedzenia, Jerzy Ajtner – przewodniczący PRZ w Wieruszowie oraz  Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski podziękowali członkom Rady za społeczną pracę w PRZ oraz złożyli wszystkim obecnym życzenia Noworoczne.