Informacja o działaniach Zarządu Związku Powiatów Polskich
Andrzej Szymanek Starosta Wieruszowski uczestniczył jako Przewodniczący Konwentu Województwa Łódzkiego w VIII posiedzeniu Zarządu Związku Powiatów Polskich, który odbył się 22 czerwca w Warszawie.
W programie spotkania poruszono wiele ważnych zagadnień, jednym z nich była kwestia modyfikacji programu PFRON pt. „Aktywny Samorząd”.
Powiaty zostały zaproszone do wdrażania Programu „Aktywny Samorząd” w połowie maja bieżącego roku. Realizacja Programu Aktywny Samorząd wiąże się z przejęciem przez powiaty zadań będących dotychczas w kompetencji oddziałów wojewódzkich PFRON.
O ile Powiaty propozycje przejęcia tych działań przyjęły z zadowoleniem, bowiem realizują już dziś z powodzeniem wiele przedsięwzięć wspierających osoby niepełnosprawne, o tyle istnieje wiele wątpliwości dotyczących Programu, które należy jednoznacznie rozstrzygnąć.
Po analizie Programu Resort Pracy i Polityki Społecznej, PFRON oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych popierają propozycję Związku Powiatów Polskich, aby zwiększyć kwotę na obsługę Programu „Aktywny Samorząd”.
ZPP planuje jak najszybciej wystąpić o zmianę przepisów, tak by mogły zacząć obowiązywać od przyszłego roku.
PFRON przedstawił powiatom nową wersję porozumienia, w którym zaproponował wyższą kwotę na obsługę Programu.
Jak zauważa Andrzej Szymanek Starosta Wieruszowski - 82 procent powiatów przystąpiło już do programu. Teraz, jako Powiat Wieruszowski, wystąpimy o zmianę warunków porozumienia do łódzkiego oddziału PFRON na korzystniejsze, uzgodnione z ZPP – poinformował po posiedzeniu.
Kolejnym ważnym zagadnieniem było stanowisko ZPP w sprawie planowanej reformy sieci sądów rejonowych. Zarząd Związku Powiatów Polskich negatywnie ocenił projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, który zakłada zniesienie niektórych sądów rejonowych.
Związek Powiatów Polskich uważa, że projekt ten nie tylko spowoduje pogorszenie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, ale stanowi także uszczuplenie potencjału instytucjonalnego powiatów, w których znajdują się znoszone sądy rejonowe.
Proponowana reforma oznacza w praktyce utworzenie jednej lokalizacji kilku odrębnych wydziałów zamiejscowych.
Dlatego też ZPP zaproponował wprowadzenie zasady, że wydziały zamiejscowe sądu rejonowego zlokalizowane w danym miejscu będą nosiły własną zbiorczą nazwę np. „Sąd Powiatowy w … Wydziały Zamiejscowe Sądu Rejonowego w ….”.
Nie stoi to w sprzeczności z kierunkiem zmian dokonywanych obecnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a polegających na zniesieniu określania mianem sądu wewnętrznych komórek organizacyjnych (sąd rodzinny, sąd grodzki).
Nawiązując do kwestii zmiany nazwy sądów na „sądy powiatowe” Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek wnioskował o podjęcie działań w celu przywrócenia sądów w tych powiatach, w których zostały zlikwidowane przez Ministra Sprawiedliwości, czyli m.in. w Powiecie Wieruszowskim.