VI Powiatowy Festiwal „Piosenki z bajki”

4 czerwca 2013r w Wieruszowskim Domu Kultury odbył się jubileuszowy Koncert galowy VI Powiatowego Festiwalu pn. „Piosenki z bajki” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod honorowym patronatem Starosty Wieruszowskiego oraz Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Konkurs ogłoszony został przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie i Wieruszowski Dom Kultury, którego celem było wyłonienie talentów muzycznych młodych mieszkańców powiatu oraz popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Adresatami konkursu były przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych z terenu powiatu wieruszowskiego.

Galę prowadziły Małgorzata Zych z Wieruszowskiego Domu Kultury oraz Elżbieta Dąbrowska – Koordynator Wojewódzki Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.

Na konkurs wpłynęło 20 zgłoszeń. Pięć  przedszkoli: Przedszkole w Czastarach, Oddział  Przedszkolny SP w Niwiskach, Przedszkole w Lututowie, Przedszkole nr 1 i nr 3 w Wieruszowie oraz 9 szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 im J. Korczaka w Wieruszowie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie, Szkoła Podstawowa w Wyszanowie, Szkoła Podstawowa w Pieczyskach, Szkoła Podstawowa w Lututowie, Szkoła Podstawowa w Czastarach, Szkoła Podstawowa w Niwiskach, Szkoła Podstawowa w Sokolnikach, Szkoła Podstawowa w Łubnicach.

Piosenki oceniała komisja konkursowa w składzie:

1. Henryka Mikołajczyk- nauczyciel muzyki,
  2. Marcin Sobczak – nauczyciel muzyki,
  3. Marcin Ostrycharz – animator kultury.

Do finału zakwalifikowało się 11 dzieci.

Komisja przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

W kategorii przedszkola:

Nagrodę Główną – Statuetkę Złotego Klucza Wiolinowego otrzymała Marysia Brożyna z Przedszkola w Galewicach.

I miejsce – Julita Okoń z Przedszkola nr 3 w Wieruszowie,

II miejsce- Julia Biedal z Przedszkola w Czastarach,

III miejsce –  Natalia Tyczka z Przedszkola w Lututowie,

Wyróżnienie - Martyna Kaleta z Przedszkola w Galewicach;

W kategorii Szkoły Podstawowe:

Nagrodę Główna – Statuetkę Złotego Klucza Wiolinowego otrzymała Zuzanna Bartoszek ze Szkoły Podstawowej w Lututowie.

I miejsce - Martyna Domal ze Szkoły Podstawowej nr 1 im J. Korczaka w Wieruszowie,

II miejsce - Delfina Kozłowska ze Szkoły Podstawowej w Niwiskach Gmina Galewice,

III miejsce - Amelia Michalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie,

Wyróżnieni - Karolina Pluskota ze Szkoły Podstawowej w Czastarach.

Nagrodę Specjalną odebrała Julia Pastusiak ze Szkoły Podstawowej w Łubnicach.

Nagrody „małym gwiazdom” wręczał Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek oraz Burmistrz Wieruszowa Bogdan Nawrocki. Poza nagrodami konkursowymi Nagrodę Burmistrza Wieruszowa otrzymała Julia Pastusiak, natomiast nagrodę Dyrektora Wieruszowskiego Domu Kultury - Martyna Domal.

Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie otrzymały nagrody. Katarzyna Idzikowska Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej podziękowała wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczny Festiwal min. Starostwu Powiatowemu w Wieruszowie, Urzędowi Miejskiemu w Wieruszowie, dyrektorom przedszkoli i szkół.

Szczególne słowa podziękowania należą się opiekunom i rodzicom, którzy włożyli dużo serca i pracy w przygotowanie dzieci do występu. Wszystkich olśniły przepiękne, bajkowe kreacje małych gwiazd, pomysłowe scenografie, a także układy choreograficzne.

Organizatorzy złożyli również podziękowania dla Teresy Gaj, Marleny Bak, Magdaleny Musiał, Romany Szudlarek, Anety. Kurzyńskiej , Małgorzaty Matuszewskiej, Elżbiety Konieczyńskiej , Lidii Tomczyk, Renaty Mielczarek , Gabrieli Siwik, , Elwiry Szewczyk, Agnieszki Owczarskiej, Marzeny Sokołowskiej, Anny Bełzy, Karoliny Banach, Edyty Jamrozińskiej, Danuty Witczak, Agaty Winkowskiej, a także Kubie Musiał
akustykowi z Wieruszowskiego Domu Kultury, który czuwał nad techniczną stroną konkursu.

Z racji tego, iż rok 2013 jest Rokiem Juliana Tuwima, nie zabrakło akcentu tuwimowskiego. Grupa teatralna „Pajacyk” przy Gimnazjum nr 1 w Wieruszowie pod kierownictwem Katarzyny Miś-Prokop. przedstawiła dla dzieci innowacyjne wykonanie znanego i lubianego wiersza Juliana Tuwima  pt.: „Rzepka” . Wszyscy wspaniale się bawili. Organizatorzy zapraszają dzieci do wzięcia udziału za rok.

Sponsorem nagród rzeczowych było Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Wieruszowski Dom Kultury, Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Burmistrz Wieruszowa.