Stanowisko Związku Powiatów Polskich w sprawie wdrażania nowego modelu funkcjonowania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w dniu 4 stycznia 2016 roku ma nastąpić uruchomienie nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0). Wdrażanie nowych rozwiązań informatycznych umożliwiających sprawniejsze realizowanie usług publicznych z korzyścią dla obywateli jest właściwą drogą ewolucji administracji publicznej – w związku z czym samą ideę stworzenia systemu CEPiK 2.0 ocenialiśmy i oceniamy pozytywnie.

Zarząd Związku Powiatów Polskich jednakże z ogromnym niepokojem obserwuje stan przygotowania administracji rządowej do sprawnego uruchomienia systemu we wskazanym terminie. Choć ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych płyną komunikaty o braku zagrożeń dla wdrożenia systemu to jednocześnie:
• kilkanaście niezbędnych aktów wykonawczych nie tylko nie jest wydanych, ale albo nie są jeszcze wstępnie opracowane, albo mają dopiero rozpoczętą procedurę konsultacji społecznych;
• nie wiadomo kto dostarczy w porę katalog marek i typów pojazdów – determinujący możliwość zarejestrowania pojazdu;
• nie jest rozpoczęta procedura wydawania użytkownikom certyfikatów umożliwiających wprowadzanie danych do systemu;
• Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, odpowiedzialna za wdrożenie od strony informatycznej, publicznie podaje, że prace wytwórcze nowego systemu zostaną zakończone do połowy marca 2016 roku (sic!), a zakończenie pilotażu wdrożenia jest możliwe do połowy maja 2016 roku (sic!);
• nie przeprowadzono żadnych testów funkcjonowania połączeń między powiatami a centralną bazą – w sytuacji, gdy brak połączenia uniemożliwi czy to rejestrację pojazdu, czy to wydawanie praw jazdy.

Nie jest to lista wyczerpująca.

Dodać w tym miejscu należy, że zgodnie z przyjętymi założeniami jakikolwiek problem w funkcjonowaniu systemu oznacza niemożliwość obsługi interesantów – do podjęcia jakiejkolwiek czynności, konieczne jest bowiem, aby dane i to dane nie zawierające niezgodności, były z sukcesem przesłane do CEPiK 2.0. Oznacza to, że fiasko wdrożenia nowego systemu jest tożsame z całkowitym paraliżem funkcjonowania wydziałów komunikacji w poszczególnych powiatach.

Oczywiste w tej sytuacji niezadowolenie społeczne skupi się na władzach powiatowych – nie odpowiadających w żaden sposób za błędy popełnione na poziomie centralnym. Jeśli tak się stanie będziemy zmuszeni w zdecydowany sposób napiętnować niekompetencję organów centralnych odpowiedzialnych za informatyzację państwa.

Wobec powyższego Zarząd Związku Powiatów Polskich domaga się alternatywnie:
• przesunięcia terminu wejścia w życie nowych przepisów albo
• uprzedniego wprowadzenia rozwiązań przejściowych umożliwiających realizację doniosłych społecznie usług administracyjnych.

Oczekujemy na natychmiastowe podjęcie działań niezbędnych do realizacji jednej z dwóch wymienionych wyżej możliwości.

Związku Powiatów Polskich
Ludwik Węgrzyn