Nasz produkt turystyczny
Zarówno dla miłośników przepraw przez las w iście wojskowym stylu jak i dla tych, którzy preferują krótsze i spokojniejsze spacery pośród drzew, przygotowany został produkt turystyczny „Wieruszowski Powiat z mapą i kompasem”, zainspirowany dyscypliną sportową, jaką są biegi na orientację.
Głównym celem wdrażania produktu jest zapewnienie możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu w obszarach leśnych w nietuzinkowy i oryginalny sposób. Turyści mogą przemierzać przygotowane dla nich trasy, zarówno w trybie sportowym jak i typowo turystycznym, przebywając w ciągu jednego dnia określoną przez siebie część trasy. Przebieg każdej trasy wyznaczają umieszczone na stałe w lasach punkty kontrolne, wyposażone w specjalne perforatory do zaznaczania osiągniętego punktu na karcie.
Pokonywanie kolejnych tras pozwala na zdobycie „Odznaki Powiatowej Orienteeringu Sprawnościowego” ( OPOS ) na jednym z pięciu poziomów: brązowym, srebrnym, złotym, diamentowym i za wytrwałość. Wieruszowskie wyprawy z mapą i kompasem to nie tylko aktywny wypoczynek pośród cichych, pełnych grzybów lasów, to również wędrówka przez dzieje: każda z tras znajduje się w pobliżu ciekawych zabytków powiatu. Warto poznać ich fascynującą przeszłość i poczuć niezwykłą atmosferę. Aktywny wypoczynek to nie tylko orienteering.
W bogatej ofercie gospodarstw agroturystycznych każdy znajdzie coś dla siebie. Sympatycy gier zespołowych mają do dyspozycji boiska, sale sportowe; miłośnicy sportów wodnych mogą popływać na pontonach i kajakach, zaś na tych, którzy lubią bardziej kameralne dyscypliny czeka bilard, tenis ziemny i tenis stołowy.
Trudno jednak aktywnie spędzać wolny czas o pustym żołądku. O syty i smaczny posiłek zadbają szefowie kuchni wieruszowskich restauracji i barów, oraz gospodynie w gospodarstwach agroturystycznych. Serwowane są między innymi wielokrotnie nagradzane: „śledź z rydzami”, „szynka walichnowska”, „golonka walichnowska”, „szynka z komina”, „kiszka wieruszowska”, „salceson ozorkowy w galarecie”, „pasztet myśliwski”, „prażuch z żeberkami i kapustą”, „chłopskie jadło na pańską kieszeń” oraz wiele innych.
Wieruszowski Powiat z mapą i kompasem, www.mapaikompas.powiat-wieruszowski.pl from PZOS.tv on Vimeo.
Jak sie bawić?
Turyści wyposażeni w mapy i tzw. karty startowe (zakupione w punkcie informacji turystycznej, wybranych obiektach noclegowych i gastronomicznych oraz w gospodarstwach agroturystycznych) swoją niezwykłą zabawę rozpoczynają docierając do wybranego kompleksu leśnego, w którym znajduje się trasa do wędrówek orienteeringowych. Za pomocą kompasu lub urządzenia GPS starają się odnaleźć 35 ukrytych w lasach punktów kontrolnych. Ich odnalezienie potwierdzają na tzw. karcie startowej dołączonej do mapy. Potwierdzenia dokonuje się za pomocą perforatora znajdującego się na każdym punkcie kontrolnym. Każdy perforator ma swój niepowtarzalny znak, który odciska się w sposób taki aby numer odnalezionego punktu kontrolnego odpowiadał numerowi na karcie. Trasa nie ma ustalonego początku, ani końca. Każdy turysta może rozpoczynać i kończyć wędrówkę od wybranego punktu i w kolejności przez siebie ustalonej. Zdobywając kolejne punkty kontrolne możemy tropić jelenia, podziwiać piekne lasy, zbierać wyśmienite grzyby, stanąć oko w oko z sarną lub zającem, podglądać dzięcioła w czasie jego pracy.
Przemierzanie kolejnych tras daje nam niepowtarzalną możliwości poznawania lasu od podszewki, dotykając go, czując jego bliskość i piękno. "Wieruszowski Powiat z mapą i kompasem" to nie tylko wędrówki po lesie. Bogata oferta turystyczna naszych gospodarstw agroturystycznych oraz hoteli i restauracji pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.Stawy rybne i rzeka Prosna czekają na miłośników wędkowania, szlaki turystyczne zachęcają do przemierzana ich na rowerze, pieszo lub konno,a w powietrzu unosi się zapach wyśmienitych potraw, charaktersytycznych dla kuchni wieruszowskiej
Stałe, całoroczne trasy orienteeringowe
Do każdej z siedmiu stałych tras orienteeringowych opracowana została mapa, na której znajdują
się współrzędne topograficzne oraz współrzędne GPS wszystkich znajdujących się na niej punktów.
Na odwrocie map znajduje się informator, z podstawowymi informacjami o produkcie, wskazaniem
ciekawych zabytków powiatu wieruszowskiego oraz adresami gospodarstw agroturystycznych,
hoteli i restauracji.
Dostępne trasy:
- Sokolski Las (aktualizacja mapy)
- Głaz
- Lisie Jamy
- Galewice
- Czastary
- Szustry
- Gola
- "U Maćka III"
- Pieczyska
- Żdżarski Las
Aby pobrać mapę w formacie PDF kliknij na jej nazwę.
Regulamin „Odznaki Powiatowej Orienteeringu Sprawnościowego” (OPOS)
1. Odznaka Powiatowa Orienteeringu Sprawnościowego, zwana w skrócie OPOS jest odznaką ustanowioną i nadawaną przez Starostę Wieruszowskiego w celu zachęcenia do aktywności fizycznej i dbałości o własne zdrowie poprzez indywidualne lub grupowe uprawianie marszów, biegów, jazdy rowerowej i narciarskiej na orientację, jako formy aktywnego wypoczynku oraz promocji produktu turystycznego Powiatu Wieruszowskiego „Powiat Wieruszowski z mapą i kompasem”.
2. Odznakę może zdobywać każdy, kto spełni wymagania niniejszego regulaminu.
3. W jednym roku kalendarzowym, od 1 stycznia do 31 grudnia, można zdobyć odznakę jednego stopnia.
4. Odznaka jest ustanowiona w pięciu stopniach:
- brązowym
- srebrnym
- złotym
- diamentowym
- za wytrwałość
5. Warunki zdobywania odznaki:
- odznaka w stopniu brązowym- wymagane jest zaliczenie w roku kalendarzowym minimum 30 punktów jednej z tras wymienionych w punkcie 6 regulaminu. Zaliczenie polega na przejściu i odnalezieniu w terenie punktów kontrolnych oznaczonych na mapie oraz potwierdzenie ich odnalezienia w odpowiedniej rubryce na karcie startowej poprzez odbicie kodu z perforatora. Punkty kontrolne wszystkich tras oznaczone są na mapie i w terenie numerami od 31 do 65.
- odznaka w stopniu srebrnym- wymagane jest zaliczenie w roku kalendarzowym na odrębnych kartach startowych dwóch kolejnych tras wymienionych w punkcie 6 regulaminu.
- odznaka w stopniu złotym- wymagane jest zaliczenie w roku kalendarzowym na odrębnych kartach startowych trzech kolejnych tras wymienionych w punkcie 6 regulaminu.
- odznaka w stopniu diamentowym- wymagane jest zaliczenie w roku kalendarzowym na odrębnych kartach startowych czterech kolejnych tras wymienionych w punkcie 6 regulaminu.
- odznaka za wytrwałość- wymagane jest zaliczenie w ciągu trzech lat kalendarzowych na odrębnych kartach startowych wszystkich dziesięciu tras wymienionych w punkcie 6 regulaminu, pod warunkiem wcześniejszego zdobycia odznaki w stopniu diamentowym.
6. Trasy na których usytuowane są punkty kontrolne:
- Trasa „Czastary”
- Trasa „Lisie Jamy”
- Trasa „Galewice”
- Trasa „Gola”
- Trasa „Głaz”
- Trasa „Sokolski Las”
- Trasa „Szutry”
- Trasa „Pieczyska”
- Trasa „U Maćka III”
- Trasa „Żdżarski Las”
7. Podstawą do zdobycia odznaki jest starannie wypełniona wymagana na dany stopień liczba kart startowych z potwierdzeniem odnalezienia i odbicia minimum 30 kodów perforatora na każdej z nich.
8. Wzór karty startowej:
9. Mapy oraz karty startowe w wersji elektronicznej można pobierać ze strony internetowej Powiatu Wieruszowskiego – www.powiat-wieruszowski.pl/mapaifoto/mapa/ oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Wieruszowie, ul. Waryńskiego 14, 98-400 Wieruszów.
10. Weryfikacji kart startowych dokonuje Komisja Weryfikacyjna.
11. Karty startowe, potwierdzające zaliczenie punktów kontrolnych należy osobiście lub przesyłką pocztową złożyć celem weryfikacji w Starostwie Powiatowym, ul. Rynek 1-7 , 98-400 Wieruszów tel. 0-62/7813378, pok. 77
Kliknij tutaj aby pobrać Regulamin „Odznaki Powiatowej Orienteeringu Sprawnościowego” (OPOS) wraz z uchwałą