76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej - Krajanka 2015 (relacja video)

1 września br. obchodziliśmy 76. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Powiatowe uroczystości patriotyczne odbyły się tradycyjnie przed obeliskiem na polach Krajańskich. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez księdza Kanonika Henryka Sikorę oraz księdza Jacka Kalferszta. Cześć oficjalną obchodów 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie: Oliwii Opackiej, Mateusza Krowickiego, Przemysława Szafrańskiego oraz Agnieszki Mielcarek.W okolicznościowym wystąpieniu Starosta Andrzej Szymanek, zwrócił się do zebranych słowami: ,,Okres między wrześniem 1939 roku, a majem 1945 roku był czasem okrutnych zbrodni, prześladowań oraz ludobójstwa na niewyobrażalną dotąd skalę. Był to czas, w którym całkowicie podeptano godność i prawa człowieka. Pomimo smutku i bólu, jaki wywołuje w nas pamięć o tamtych wydarzeniach, my Polacy możemy czuć wielką dumę. Dumę z rodaków, którzy odważnie i z pełnym poświęceniem walczyli, nie tylko w obronie Ojczyzny, ale także na wielu frontach poza jej granicami’’. Pod obeliskiem włodarze powiatu złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci.W godzinach przedpołudniowych, w ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Gminie Wieruszów, delegacja Powiatu Wieruszowskiego złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych cywilnych mieszkańców Wyszanowa, Mikorzyna i Torzeńca.